BIP
Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych
Aktualności
Młodzi ludzie w Nowy Rok wkroczyli w mundurze
09.01.2018
W Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych ruszyło szkolenie elewów służby przygotowawczej. Do jednostki zgłosili się ochotnicy, którzy chcą ukończyć podstawowe przeszkolenie wojskowe.

Ponieważ pierwszy turnus w tym roku jest wyjątkowo liczny, wcielenie odbywało się na przestrzeni dwóch dni. Pierwsi ochotnicy stawili się w jednostce tuż po godzinie siódmej rano w dniu 8 stycznia br.

 

Po wstępnym potwierdzeniu tożsamości, przyszli żołnierze udali się na śniadanie do stołówki żołnierskiej. Dopiero po zjedzeniu posiłku rozpoczął się właściwy proces przyjęcia w struktury jednostki wojskowej. Powołano w tym celu specjalną komisję. Ochotnicy zostali ostrzyżeni i umundurowani, zbadani przez lekarza oraz psychologa jednostki wojskowej. Wypełniono dokumentację ewidencyjną i finansową. Ubrania cywilne zostały zabezpieczone i zaplombowane w workach – przydadzą się dopiero po przysiędze wojskowej, kiedy żołnierze będą mogli opuścić bramy koszar, udając się na pierwszą przepustkę.

 

- Życie się tak poukładało, że nadarzyła się okazja, żeby móc na te cztery miesiące przyjść na przeszkolenie - mówi Rafał Goldman. Potem interesuje mnie każda forma służby zawodowej, wojsko to była od zawsze moja pasja – dodał pan Rafał.

Wśród nowo wcielonych żołnierzy dużą część stanowią kobiety. Panie coraz chętniej zakładają mundur i próbują swoich sił.

 

- Ta ilość kobiet w CPdMZ to wypadkowa zainteresowania ze strony pań wojskiem, ale też dobre warunki socjalne jakie im tutaj zapewniamy – stwierdził dowódca nieetatowego ośrodka szkolenia mjr Krzysztof Nowicki.

kpt. Kamila Kreis-Tomczak


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych