BIP
Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych
Aktualności
Odpowiedzialna służba saperów
11.01.2018
Miniony i ubiegły tydzień, pomimo zwykle spokojnego okresu zimowego był bardzo pracowity dla 31 patrolu saperskiego z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, który w okresie od 5 do 9 stycznia br. interweniował w sumie cztery razy.

W dniu 5 stycznia, patrol saperski zrealizował dwa zgłoszenia, a jedno z nich w miejscowości Korczyn mogło mieć groźne konsekwencje, ponieważ znalazcami pocisków artyleryjskich były bawiące się dzieci, które nie zdając sobie sprawy z zagrożenia, jakie mogło powstać podczas wybuchu, przeniosły pociski w wiaderku w inne miejsce. Były to trzy sztuki pocisków artyleryjskich kalibru 76 mm.

 

- To było bardzo niebezpieczne. Żołnierze patrolu saperskiego dokładają wszelkich starań, aby edukować w ramach programu profilaktycznego, szczególnie dzieci jak zachować się w przypadku znalezienia przedmiotów niebezpiecznych i materiałów wybuchowych – powiedział dowódca patrolu st. sierż. Leszek Maj. Niedługo w szkole podstawowej nr 34 w Kielcach przeprowadzimy zajęcia dla uczniów. Takich lekcji edukacyjnych mamy co najmniej dwie w miesiącu dla różnych szkół z naszego województwa – dodał st.sierż. Maj

 

Drugim w tym dniu zadaniem dla patrolu było podjęcie niemieckiego pocisku artyleryjskiego kaliber 152 mm, który został podjęty w kompleksie leśnym w Śniadkowie.

 

Kolejnym intensywnym dniem okazał się wtorek (9.01.18), w którym to dniu 31 patrol także wyjeżdżał dwukrotnie do interwencji.

 

Praca saperów była tym trudniejsza, gdyż dotyczyła podejmowania przedmiotów niebezpiecznych w terenach zabudowanych i konieczna była ewakuacja osób z terenu objętego potencjalnym polem rażenia.

 

W pierwszym przypadku w Kielcach na terenie zakładu pracy ISKRA żołnierze podejmowali granat moździerzowy kalibru 50 mm, znaleziony podczas porządkowania terenu pomiędzy dwiema halami produkcyjnymi. Na czas podejmowania pocisku praca na terenie przyległych hal została wstrzymana a załoga linii produkcyjnej ewakuowana na bezpieczną odległość. Ewakuację i zabezpieczenie terenu przeprowadzono z pomocą patrolu policji.

 

W drugim tego dnia przypadku w Skarżysku Kamiennej patrol podjął na terenie zakładu MESCO granat moździerzowy kalibru 82 mm., znaleziony podczas prac ziemnych przy oczyszczaniu terenu wokół budynku.

 

 

Tekst: kpt. Kamila Kreis-Tomczak

Zdjęcia: st.szer. Jacek Pastuszka

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych