BIP
Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych
Aktualności
Obóz szkoleniowy dla klas wojskowych szkól ZDZ w Kielcach
19.04.2018

W ramach Planu współpracy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i podległych jednostek wojskowych z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi w 2018 roku, w dniach 09 - 13 kwietnia 2018 roku na terenie Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych odbył się obóz szkoleniowy dla ponad 200 uczniów klas I i II mundurowych – wojskowych szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach z województwa świętokrzyskiego i mazowieckiego.

 

Zajęcia poprowadzone przez zawodowych żołnierzy były cennym doświadczeniem dla młodych ludzi, którzy planują służbę w wojsku lub innych służbach mundurowych. Zakres tematyczny zajęć szkoleniowych obejmował zasady posługiwania się bronią i praktyczny trening strzelania z wykorzystaniem symulatora TCW – 97 CYKLOP, rzut granatem ćwiczebnym, udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanym, a także musztrę zespołową. Uczniowie poznali również wojskowy sprzęt i uzbrojenie oraz wyposażenie pojazdów wojskowych. Nie brakowało zajęć z wychowania fizycznego, co wpłynęło na rozwój sprawności fizycznej młodych ludzi.

  

- Każdy żołnierz musi dbać o swoje uzbrojenie, dlatego umiejętności zdobyte przez uczniów z pewnością przydadzą się w przyszłości – podkreślił komendant obozu mjr Andrzej Szostak.

 

W ramach obchodów 100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę odbyły się konkurs z wiedzy historycznej pod hasłem „Polskie Drogi do Niepodległości” oraz zaplanowano lekcję patriotyzmu z st. kpr. rez. Mariuszem Kowalskim szefem Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich.

 

Na koniec obozu odbył się uroczysty apel, na którym Komendant CPdMZ płk Paweł Chabielski wręczył dyplomy i nagrody za udział w konkursach i poszczególnych dyscyplinach. „Cieszę się, że tak wielu z was zostało nagrodzonych. Dzięki waszym postawom szerzymy patriotyzm i mam nadzieję, że w przyszłości z niektórymi spotkamy się jako żołnierze zawodowi, czego wam życzę” – dodał Komendant

 

Tekst i zdjęcia: mjr Andrzej Szostak


por. Katarzyna Rzadkowska


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych