BIP
Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych
Aktualności
Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych szkoli uczestników programu
06.06.2018
Do 7 czerwca potrwa szkolenie uczestników drugiej edycji programu szkoleniowego pn. „Paszport do współpracy pododdziałów organizacji proobronnych z jednostkami wojskowymi Sił Zbrojnych RP", tzw. „Paszport 2018".

Specjaliści z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych prowadzą szkolenie z zakresu SERE (Survival, Evasion, Resistance, Escape – Przetrwanie, unikanie, opór w niewoli oraz ucieczka), które umożliwia poradzenie sobie w sytuacjach ekstremalnych. Uczestnicy kursu uczą się jak budować ukrycia, oczyszczać wodę lub rozpalać ogień, w sposób niewidoczny dla przeciwnika. Oprócz szkolenia indywidualnego kursanci mają także zajęcia zgrywające, polegające na współpracy grupowej.

 

„Przygotowanie komponentów pododdziałów proobronnych do współdziałania z jednostkami wojskowymi jest bardzo ważnym elementem, którego częścią jest nasze Centrum. Duże zaangażowanie kursantów i instruktorów na pewno pozwoli osiągnąć cele szkoleniowe zawarte w programie” – powiedział komendant CPdMZ płk Paweł Chabielski.
 

***

 
Istotą programu jest podnoszenie poziomu wyszkolenia zakwalifikowanych do niego komponentów organizacji proobronnych – w trakcie rocznego procesu szkolenia, wspieranego przez resort obrony narodowej – na rzecz osiągnięcia zdolności tych komponentów do współdziałania z jednostkami wojskowymi Sił Zbrojnych RP.

por. Katarzyna Rzadkowska


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych