BIP
Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych
Aktualności
Przysięga elewów służby przygotowawczej w Kielcach
02.10.2017

- "Czy w ogniu na polu bitwy, czy w obcowaniu z otoczeniem, żołnierz ma się zachować tak, by niczym nie narazić honoru munduru, który nosi, honoru sztandaru, który nas skupia...". – te słowa Marszałka Piłsudskiego usłyszeli elewi składający przysięgę wojskową od Komendanta Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych płk Wiesława Mitkowskiego.

 

W dniu 29 września br. Plac Wolności w Kielcach po raz kolejny w tym roku stał się areną dla ważnego wydarzenia w życiu wojska i mieszkańców Kielc. 140 elewów stanęło do przysięgi. Jak zawsze wydarzenie to skupia wiele uwagi. Mieszkańcy naszego regionu chętnie biorą udział w wydarzeniach związanych z uroczystościami wojskowymi. Akt przysięgi jest uroczystością szczególną, nie tylko dla żołnierzy wypowiadających słowa roty, ale także dla ich rodzin i najbliższych.

 

Na uroczystość przybył senator Krzysztof Słoń, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych ziemi świętokrzyskiej, a także przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy kieleckich szkół i Ośrodków Kultury oraz prezesi stowarzyszeń kombatanckich. Nie zabrakło oczywiście rodziców, rodzin, i bliskich elewów, jak również licznie przybyłych na uroczystość mieszkańców Kielc. W trakcie wciągania flagi państwowej na maszt, elewi odśpiewali Hymn Państwowy.

Wyróżniający się elewi odebrali z rąk senatora Słonia listy gratulacyjne. Asystujący mu Komendant Centrum płk Wiesław Mitkowski wręczyli matkom wyróżnionych żołnierzy kwiaty. Było to tym większe przeżycie dla wyróżnionych żołnierzy, ponieważ towarzyszyli im rodzice, którzy również odebrali gratulacje.

Uroczystość zakończyło odśpiewanie pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz defilada.

Tekst: kpt. Kamila Kreis-Tomczak

Zdjęcia: Marzena Mąkosa

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych