Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
06 sierpnia 2019
CPdMZ w Skalbmierzu uczciło 75. Rocznicę Pacyfikacji
5 sierpnia 1944 r. był dniem tragicznym dla mieszkańców Skalbmierza. To tam, o świcie, niemieckie i ukraińskie oddziały rozpoczęły krwawą pacyfikację. Wymordowano około 80 mieszkańców. Wśród nich były osoby starsze, kobiety i dzieci. Okupanci strzelali do bezbronnych i palili miasto. Na ratunek ruszyli żołnierze Armii Krajowej, którzy wspierani byli przez Armię Ludową i oddziały Batalionów Chłopskich.


Bolesna rocznica 5 sierpnia jest obchodzona w Skalbmierzu od lat. Także dziś, 5 sierpnia 2019 r. Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych złożyło kwiaty i zapaliło symboliczne znicze. Na uroczystości obchodów 75. Rocznicy przed Pomnikiem Ofiar Pacyfikacji zgromadziło się liczne grono mieszkańców, kombatantów, rodziny poległych i pomordowanych.

Główne uroczystości rozpoczął przemarsz ulicami miasta, następnie odprawiono mszę świętą w kolegiacie św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu. Poniedziałkowe obchody miały wyjątkową oprawę. Zebrani oddali hołd pomordowanym przez okupanta mieszkańcom Skalbmierza. Była obecna kompania reprezentacyjna z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. Oddano salwę honorową oraz odczytano Apel Pamięci. Przed Pomnikiem Ofiar Pacyfikacji złożono kwiaty i zapalono znicze. Najmłodsi przynieśli ze sobą białe i czerwone goździki, a mieszkańcy wypuścili 80 gołębi – wszystko to, o pokój dla Skalbmierza.

Dołączona galeria zdjęć: CPdMZ w Skalbmierzu uczciło 75. Rocznicę Pacyfikacji
generuj pdf
Kontakt

Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach
Wojska Polskiego 300
25-205 Kielce
tel. 261174300
fax. 261174330
cpdmz@ron.mil.pl

    
  • english version
  • BIP