Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
13 sierpnia 2019
Saperzy z CPdMZ unieszkodliwili kilkaset niewybuchów i niewypałów
Dnia 9 sierpnia 2019 r. Patrol Rozminowania nr 31 z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach kontrolując plac budowy krajowej trasy nr 78 w Lipniku, w powiecie pińczowskim natrafili m.in. na szczątki dwóch niemieckich, skorodowanych działek przeciwlotniczych. Grupa rozminowania znalazła również liczne pociski przeciwlotnicze oraz minę przeciwpancerną.


 

 

 

 - Znaleźliśmy 254 pociski przeciwlotnicze i jedną minę przeciwpancerną. Pociski zagrażały bezpośrednio zdrowiu i życiu pracowników tej budowy. - zaznaczył st.chor. sztab. Robert Krasowski w rozmowie z Polskim Radiem Kielce.

Prace budowlane na odcinku Kije – Chmielnik zostały wstrzymane do czasu ponownego sprawdzenia terenu.

To nie była jedyna akcja tego dnia. Patrol Rozminowania nr 31 z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych zrealizował także zgłoszenie o znalezieniu niewybuchu w Skarżysku – Kamiennej. W trakcie prac ziemnych prowadzonych przed Dworcem Głównym PKP znaleziono bombę lotniczą FAM-100 produkowaną na potrzeby Armii Radzieckiej. Dla bezpieczeństwa ewakuowano ludność z pobliskich budynków - bazar Manhattan, dom handlowy Lewiatan, dawny "Bartek", dom handlowy Stempo, przychodnię Afla oraz pocztę. Zamknięto również ruch na skrzyżowaniu ulic Niepodległości i Sokolej. W sumie ewakuowano około tysiąc mieszkańców w promieniu 500m.

Po zabezpieczeniu bomby lotniczej FAB-100 przewieziono ją na poligon Wojsk Lądowych w Nowej Dębie gdzie ją zdetonowano.

W okresie od 1 stycznia 2019 r. do 13 sierpnia 2019 r. 31 Patrol Rozminowania podjął 2721 sztuk przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych. Patrol zrealizował w tym okresie 144 zgłoszenia. Tylko od 08 sierpnia 2019 r. 31 Patrol Rozminowania podjął 862 sztuki PWiN.

Dołączona galeria zdjęć: Saperzy z CPdMZ unieszkodliwili kilkaset niewybuchów i niewypałów
generuj pdf
Kontakt

Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach
Wojska Polskiego 300
25-205 Kielce
tel. 261174300
fax. 261174330
cpdmz@ron.mil.pl

    
  • english version
  • BIP