Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
01 października 2021
Uroczystość przekazania obowiązków na stanowisku komendanta CPdMZ
W czwartek, 30 września 2021 roku odbyło się uroczyste przekazanie obowiązków komendanta Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.

W uroczystości, która odbyła się na Placu Apelowym Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele władz ziemi świętokrzyskiej, służb mundurowych, instytucji, organizacji oraz stowarzyszeń kombatanckich, a także żołnierze i pracownicy Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.

Ceremonię przekazania obowiązków komendanta Centrum poprzedziło wprowadzenie pododdziałów i wojskowej asysty honorowej na Plac Apelowy. Podniesiono flagę państwową RP na maszt oraz odegrano „Hymn Państwowy”.

„To dla mnie zaszczyt, w imieniu Dowódcy Generalnego Rodzaju Sił Zbrojnych uczestniczyć w dzisiejszej uroczystości - zdania i objęcia obowiązków na stanowisku komendanta Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.” – zaznaczył płk Grzegorz Wtykło, reprezentujący Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Jednym z głównych elementów uroczystości było odczytanie decyzji Ministra Obrony Narodowej o zmianie na stanowisku komendanta Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych oraz przekazanie sztandaru nowemu dowódcy.

Komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, płk dr Paweł Chabielski w swoim przemówieniu podkreślił: „Przez ostatnie 4 lata mojej służby na stanowisku komendanta CPdMZ przeprowadziłem tę jednostkę przez niejedną burzę, trzymając mocno za ster, tak aby nikt nie utonął. Tym, którzy nie zeszli z pokładu, serdecznie dziękuję. (…) Dziękuję, wszystkim tym, na których mogłem zawsze liczyć, ponieważ to właśnie dzięki naszym wspólnym wysiłkom sprostaliśmy wielu zadaniom, które na pierwszy rzut oka były nie do zrealizowania. (…) Coś się kończy, ale coś nowego się zaczyna. Nie bójcie się marzyć i realizować swoich celów. Szanujcie ludzi i podążajcie za dobrymi wskazówkami. Zarówno przed Wami, jak i przede mną otwiera się nowy rozdział, życzę aby karty tego rozdziału naszego życia były zapisane jak najlepszymi historiami, doświadczeniami i radościami z tego, co każdego dnia osiągamy poprzez często niezauważalne, małe sukcesy.”

Jarosław Rusiecki Senator RP, przewodniczący Senackiej Komisji Obrony Narodowej wyraził słowa uznania dla ustępującego komendanta CPdMZ, płk. dr Pawła Chabielskiego: „To wszystko, co zostało uczynione przez ostatnią kadencję Pana pułkownika Chabielskiego, będąc dowódcą, to sformułowanie najbardziej odpowiada Panie Pułkowniku – jest Pan dowódcą Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych i jednocześnie komendantem Garnizonu Kielce. Nie może zabraknąć słowa „dziękuję”.  Dziękuję za ten ogromny wysiłek, który był uczyniony służbą przez Pana wspólnie ze swoimi żołnierzami i pracownikami cywilnymi Centrum, aby (…) ten „uniwersytet” dla żołnierza polskiego, który odbywa bardzo ważne szkolenie przed podjęciem obowiązku reprezentowania naszej Ojczyzny i polskich Sił Zbrojnych poza granicami kraju, każdy z tych kursów, każda z kwalifikacji, które tutaj się dokonywały, to ogromny wysiłek dowódcy, ogromny wysiłek wiedzy wojskowej, który prezentował Pan przez te ostatnie 4 lata.”

Nowy, czasowo pełniący obowiązki komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, ppłk Jarosław Zdanowicz podczas swojego przemówienia zaznaczył, że „dowodzenie to zaszczyt, ale mam też świadomość odpowiedzialności, jaką na siebie przyjmuję. Wierzę jednak, że przy wsparciu moich żołnierzy podołamy wyzwaniom, które przed nami staną.”

Podczas uroczystości ustępujący komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, płk dr Paweł Chabielski wręczył wyróżnienia parlamentarzystom, włodarzom ziemi świętokrzyskiej, przedstawicielom instytucji państwowych oraz służb mundurowych, dziękując za życzliwość i wsparcie okazywane w trakcie 4-letniej kadencji na stanowisku komendanta Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.

Uroczystość zakończyło odśpiewanie „Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego” oraz defilada pododdziałów.

Po uroczystości przekazania obowiązków komendanta Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, płk dr Paweł Chabielski oraz Senator RP Jarosław Rusiecki dokonali uroczystego otwarcia nowej Sali Tradycji Centrum.

 

generuj pdf
go-up
Kontakt

Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach
Wojska Polskiego 300
25-205 Kielce
tel. 261174300
fax. 261174330
cpdmz@ron.mil.pl

    
  • english version
  • BIP